Decyzja o wymianie stawu na endoprotezę

Decyzja o wymianie stawu na endoprotezę

Już wiesz, że boli z powodu biodra. Już wiesz na jaką chorobę cierpisz. Już rozmawiałeś z kilkoma ortopedami i każdy z nich mówił, że endoproteza może pomóc. Niektórzy z nich (raczej nieliczni) mówili byś ją wstawił i to rozwiąże twój problem. Niektórzy (raczej zdecydowana wiekszość) mówili byś jeszcze poczekał - tyle ile możesz bo im później wstawisz tym lepiej, bo przecież "zawsze to lepiej na swoim chorym niż na zdrowej protezie".

W głowie masz mętlik. Ból jest raz większy, raz mniejszy. Czasem śpisz w nocy czasem skręca cię z bólu. Zauważasz, że boli nie tylko biodro, powoli dokucza również kolano, kręgosłup w odcinku lędźwiowym i zdrowe biodro. Po woli nie chce ci się ruszać, nie chce ci się wstać z krzesła, nie chce ci się chodzić.

Już wiesz, że lepiej nie będzie!

"Wstawić czy poczekać?" - oto jest pytanie!

Kiedy poddać się operacji CWSB?

Boli cię ale nie zagraża to bezpośrednio twojemu życiu. Natomiast operacja CWSB nie jest tym samym co założenie plomby u dentysty! Rzadko, ale jednak operacja ta kończy się poważnymi powikłaniami - w skrajnym przypadku i przy fatalnym zbiegu okoliczności - do zgonu włącznie.

W przypadku plomby lekarz może powiedzeć "trzeba ją wstawić i im szybciej tym lepiej", w przypadku endoprotezy tak nie powie. Jeżeli jest miły i ma trochę czasu (co ostatnio się zdarza, szczególnie w gabinetach prywatnych) wytłumaczy ci na czym polega operacja, powie w jakiego typu protezach się specjalizuje itp, ale decyzji za ciebie nie podejmie.

Ta decyzja jest sprawą osobistą i zależy tylko od ciebie. Jeżeli jesteś "przykuty" do wózka podejmiesz ryzyko by chodzić. Jeżeli natomiast możesz jeszcze chodzić odczuwając nawet duży dyskomfort ciągle uważasz, że potencjalne korzyści nie są warte tego ryzyka.

Zatem decyzja należy do ciebie. Poniżej w tabelce podajemy kilka opinii, które mogą ci pomóc w jej podjęciu.

Za

Przeciw

Zauważasz, że z twoim artretyzmem nie jest lepiej. Metody stosowane, przez rehabilitanta już nie pomagają. Ćwiczysz, specjalnie się odżywiasz, bierzesz leki (witaminy, minerały, homeopatyczne...), stosujesz miedziane lub srebrne bransoletki, próbujesz medycyny niekonwencjonalnej i wszystko na nic.

Nie możesz wytrzymać z bólu.

Ból nie jest jeszcze duży ale zaczynasz się czuć inwalidą: Nie chce ci się chodzić; Coraz częściej wyręczasz się osobami z otoczenia - nawet w najdrobniejszych czynnościach; Nie chce ci się wstać z krzesła...

Zaczynasz odczuwać dolegliwości po stronie zdrowego biodra, "wykręca" ci kolano, pojawiają się bóle w dolnym odcinku kregosłupa.

Siedzący tryb życia i brak ruchu prowadzą do osłabienia mięśni i do osłabienia kości.

Różne statystyki różnie mówią (jedne, że 98% inne, że 96%), ale mówią zgodnie, że zdecydowana większość pacjentów po CWSB nie odczuwa większych problemów przy chodzeniu i normalnej codziennej krzątaninie.

Zdajesz sobie sprawę, że przędzej czy później nie unikniesz operacji zadaj sobie zatem pytanie "Po co żyć z bólem?" lub "Czemu masz być kaleką?"

Wymiana zużytej endoprotezy na nową jest operacje bardziej złożoną niż CWSB ale lekarze coraz lepiej sobie radzą z tego typu zabiegiem.

Przy fatalnym zbiegu okoliczności może być o wiele gorzej

Po CWSB nie będziesz mógł dzwigać, biegać itp

Proteza starcza na kilka-kilkanaście lat

Urazy w okolicach biodra będą miały o wiele gorsze konsekwencje niż przy własnym biodrze

Uwagi

Poczekam bo za kilka lat protezy będą lepsze. W ciągu ostatnich 20 lat - tempo rozwoju i ulepszeń endoprotez wyraźnie zmalało zatem tego typu rozumowanie nie powinno być brane pod uwagę.