Dermatoskopia

Dermatoskopia

Niepokoi cię ilość i wygląd znamion na skórze?

W ostatnich latach znacznie wzrosła zachorowalność na nowotwory skóry, w tym również na najgroźniejszego - Czerniaka złośliwego. Na wysoką umieralność z tego powodu tego mają wpływ: niewielka świadomość społeczna, późne zgłaszanie się do leczenia, oraz błędnie panującą opinią, że usunięcie chirurgiczne przyspiesza złośliwy przebieg tego nowotworu. Najbardziej narażeni są ludzie o jasnej karnacji, rudzi, z licznymi zmianami barwnikowymi oraz z zespołem znamion dysplastycznych. Osoby te powinny stosować latem ochronę przed promieniowaniem słonecznym (kremami z wysokim filtrem, powyżej 20 SPF), oraz zgłosić się do lekarza dermatologa w przypadku gdy znamiona:

są asymetryczne

maja nierówne brzegi (np. widoczne jakby wypustki barwnika)

są różnobarwne

mają średnice większą niż 6 mm (większe od średnicy ołówka)

lub w razie pojawienia się cech zmożonej aktywności znamion takich jak:

zaczerwienienie wokół znamienia

nagły wzrost

zmiana zabarwienia na ciemniejsze lub jaśniejsze

objaw "wylewania się barwnika" poza obręb znamienia

uczucie świądu, pieczenia, bólu znamion

krwawienie

Na szczęście nie wszystkie znamiona odpowiadające powyższym kryteriom są nowotworami. Aby uniknąć usuwania znamion zupełnie łagodnych, a jedynie wyglądających jak złośliwe można ocenić je dermatoskopowo.

Dermatoskopia

Dermatoskopia jest metodą nieinwazyjnej (bez konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego) diagnostyki, służącej m.in. do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Ma ona na celu odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, a w przypadku stwierdzenia zmian barwnikowych wczesne wykrycie ewentualnej złośliwej transformacji. I choć wprowadzono ją szeroko dopiero na początku lat 90-tych szybko znalazła wielu zwolenników. Dziś już dermatolodzy nie wyobrażają sobie możliwości pełnej oceny zmian barwnikowych bez użycia dermatoskopu.

Technika badania

Badanie polega na ocenie zmian skórnych Dermatoskopem - przyrządem dającym specjalne oświetlenie i 10-krotne powiekszenie powierzchni skóry. Aparat przykłada sie do powierzchni skóry pokrywając jego okular olejkiem o właściwościach immersyjnych (redukujących rozpraszanie i odbijanie światła). To unikalne oświetlenie i powiększenie uwidacznia nie tylko powierzchnię zmiany, ale także jej głębiej położone struktury.

Ocena zmian opiera się na obserwacji cech zewnętrznych uwzględniając nie tylko asymetrię, odgraniczenie, różnorodność barw, ale również charakterystyczne struktury niewidoczne gołym okiem:

obecność siateczki

obszary o zatartej strukturze

pasma

kropki i globule

nieprawidłowe unaczynienie

Interpretacja wyników badania

W zależności od aktywności zmian barwnikowych lekarz podejmuje decyzje:

o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego

lub dalszej obserwacji zmian.

Dzięki dermatoskopii lekarz wykonujący zabieg może ustalić bezpieczny margines cięcia, dający dużą pewność całkowitego usunięcia zmiany.

U osób które zostały zakwalifikowane do obserwacji (szczególnie z licznymi znamionami) fotografuje się wszystkie podejrzane znamiona i porównuje je co 6 miesięcy. To wystarczajacy czas, aby wychwycić aktywne zmiany barwnikowe zanim stana sie naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia lub życia.